Zwyczaje ślubne - a może by tak inaczej?

Każda z nas ma w głowie swoją wizję ślubu. Zawiera ona elementy, bez których nie wyobrażamy sobie uroczystości. Oczywiście wśród nich jest przysięga, pierwszy taniec czy oczepiny. W tym artykule chciałabym jednak skupić się na tej części z nich, które nazywane są zwyczajami bądź też obyczajami ślubnymi i troszeczkę zamieszać Wam w głowie, proponując odstępstwa od ich tradycyjnego wykonania.  :-) A więc zaczynamy :
1. Ślub w sobotę
 A kto powiedział, że to właśnie musi być sobota? Czy wiecie, że organizując przyjęcie w tygodniu macie swobodę w wyborze sali czy podwykonawców? Spowodowane jest to ciągle niewielkim zainteresowaniem ze strony par młodych na wybór takiego terminu. Dodatkowym atutem jest możliwość otrzymania zniżek, w niektórych przypadkach nawet o 20 procent! No dobrze powiecie, wszystko fajnie, ale goście nie będą zachwyceni. Jednak zastanówcie się, zapraszacie ich przecież około trzy miesiące wcześniej, każdy jest w stanie zaplanować sobie wcześniej sprawy zawodowe i wygospodarować czas na towarzyszenie Wam w tym dniu. Poza tym, jeśli nie będą mieli ochoty przyjść, to każda wymówka będzie dobra, czyż nie?
2. Przygotowania w domu rodzinnym
W większości przypadków jakie znam, narzeczeni przygotowują się osobno w swoich domach rodzinnych. O ile fakt, że młody widzi swoją wybrankę tuż przed ceremonią jest jak najbardziej ok, o tyle pomyślcie, czy nie łatwiej byłoby Wam szykować się na sali weselnej, w której odbędzie się przyjęcie. Prawie zawsze w takich miejscach jest baza noclegowa, udostępniająca pokoje nowożeńcom. Jeszcze lepiej, gdyby makijażystka i fryzjerka przygotowywała Was i Waszych najbliższych tam, na miejscu. Dlaczego? Powód jest banalny - oszczędność czasu i nerwów. Wyobraź sobie sytuację, że jadąc do salonu fryzjerskiego natrafisz na niespodziewany korek na drodze, albo samochód którym się tam udajesz złapie gumę. Cały plan przygotowań zaczyna się sypać. Dzień ślubu sam w sobie jest niesamowicie stresujący, po co więc dokładać sobie niepotrzebnych nerwów. Ponadto, chociaż on się do tego nigdy nie przyzna, to Pan Młody również się denerwuje, czasami bardziej niż Ty.  :-)  Na pewno będzie mu łatwiej, wiedząc, że jesteś za ścianą. I na koniec jeszcze jeden argument: moment przygotowań uwieczniony jest zwykle przez fotografów i kamerzystę. Po co zastanawiać się, które miejsce mieszkania wygląda najbardziej reprezentacyjnie? Uwierzcie mi, obiekty weselne zawsze dobrze sprawdzają się jako tło takich realizacji.

beautiful-bride-flowers-1455391jpg
3. Tort weselny
I znowu pytanie - kto powiedział że to musi być tort? A może by tak zamiast niego przygotować mini babeczki dla swoich gości? Są oryginalne, można je doskonale dopasować do motywu przewodniego uroczystości, no i macie pewność, że zostaną zjedzone :-)
cake-2082932_1920jpg

4. Podziękowania dla rodziców
Przyjęte jest, że w trakcie przyjęcia weselnego nadchodzi moment, w którym młodzi chcą podziękować swoim rodzicom za trud, jaki włożyli w ich wychowanie ( każdy kto ma dzieci wie, że jest za co dziękować :-D ). Ale tak serio. Najczęściej przyjmuje ono formę wręczenia jakiegoś upominku ( który pewnie będzie się później kurzył na półce - tak jest na przykład u mnie ), albo kosza ze słodyczami, kawą itd ( to jeszcze gorzej, bo wkrótce zapewne po prostu zostanie zjedzony )... A co powiecie na przygotowanie podziękowań w formie filmu? Możecie na nim powiedzieć wszystko, co Wam przyjdzie do głowy. Jest to o tyle łatwe, że wypowiadacie się tylko w obecności kamery, często więc narzeczeni mówiąc od serca przekazują taką dawkę miłości i wdzięczności, która nie jest możliwa do oddania w tradycyjnych podziękowaniach. A reakcja rodziców? Bezcenna.

Jak sądzicie, przekonałam Was troszkę do odejścia od stereotypowego myślenia o organizacji ślubu? Mam nadzieję że tak. Wartością dodaną zastosowania powyższych wskazówek i rad jest organizacja wesela nietypowego, innego niż wszystkie, a przecież każda z nas ma w sobie ziarenko próżności, i chciałaby, aby jej przyjęcie nie było jednym z wielu, na których byli Wasi goście, a wręcz przeciwnie, pozostało w ich pamięci na zawsze i było wspominane latami. :-)
Jesteś zainteresowana/ny współpracą?  Napisz do mnie w celu uzyskania większej ilości informacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymywać więcej informacji i być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.