Czy wiecie jakie są rodzaje ślubów?

Czy wiecie, że przyszła para młoda może się zdecydować na różne rodzaje ślubów? Aktualnie w Polsce rozróżniamy następujące :

  • ślub cywilny - to formalno-prawne usankcjonowanie związku małżeńskiego. Można je zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego lub w tzw. plenerze ( musicie jednak pamiętać, że miejsce musi być "godne", co oznacza, że taki ślub w np. balonie nie wchodzi w grę :-) ) Zgodnie z prawem, małżeństwo zostaje zawarte, gdy oboje, obecni w tym samym czasie złożycie przed urzędnikiem deklarację zawarcia związku. Pamiętajcie, że nie obowiązuje Was rejonizacja, wiec jeśli mieszkacie w górach, a marzycie o ślubie na plaży nic nie stoi na przeszkodzie :-)apartment-architecture-ceiling-1035665jpg

  • ślub kościelny ( wyznaniowy ) - sam w sobie nie ma skutków prawnych, możecie go wziąć w dowolnej parafii ( ale potrzebna jest zgoda Waszego księdza ) lub związku wyznaniowym.

    altar-arch-architecture-14941781jpg
  • ślub konkordatowy - obecnie najpopularniejsza forma zawierania związków małżeńskich. Dzięki niemu nie musicie już odwiedzać osobno Urzędu Stanu Cywilnego i kościoła. Jest połączeniem dwóch pierwszych rodzajów ślubów. W tym wypadku to ksiądz jest niejako urzędnikiem państwowym, ponieważ to w jego obecności deklarujecie chęć zawarcia małżeństwa. Po ceremonii przesyła również niezbędne do sporządzenia aktu ślubu dokumenty.

  • ślub humanistyczny - podobnie jak ślub kościelny nie wywołuje skutków prawnych. Może być zawarty w każdym miejscu, a jego forma ma zawsze charakter indywidualny, ponieważ to państwo młodzi decydują, w jaki sposób ma wyglądać ceremonia czy jakimi słowami wypowiedzą przysięgę. Zawierany jest w obecności mistrza ceremonii, zwanego celebrantem.

    beach-beach-wedding-daylight-1654827jpg
  • ślub plenerowy - kolejna coraz bardziej popularna forma powiedzenia sobie TAK. Związek w tej formie możecie usankcjonować przed urzędnikiem USC, ( pamiętajcie, że opłaty są większe niż w przypadku ślubu w urzędzie ) jak również w obecności księdza. ( w tym drugim przypadku procedura jest dość skomplikowana ). Mimo to, wiele par decyduje się na tą formę zaślubin, ponieważ pozostawia jej swobodę w wyborze miejsca, a co za tym idzie również dekoracji i oprawy. Ponadto taka uroczystość na pewno zapadnie w pamięci wszystkich zaproszonych gości. ;-)beautiful-bridal-bride-and-groom-1779414jpg
Jesteś zainteresowana/ny współpracą?  Napisz do mnie w celu uzyskania większej ilości informacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymywać więcej informacji i być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.