Dlaczego zatrudnienie wedding plannera jest takie ważne?

Zacznijmy od początku - kim jest konsultantka ślubna zwana wedding plannerem? Jest to osoba znająca doskonale branżę ślubną, profesjonalista w tej dziedzinie. Posiada rozległe kontakty wśród podwykonawców, wie, który z nich jest godny zaufania, a który nie. Zna najnowsze trendy, a dzięki swojemu doświadczeniu potrafi wskazać najlepsze rozwiązania dotyczące organizacji ślubu.
Tyle ogólnych informacji. Zapytacie jednak "po co mam zatrudnić taką osobę? Ok, jest to specjalista z tej branży, ale przecież organizacja ślubu nie jest przecież trudna, dam sobie radę sama". Zapewne tak, zorganizujesz je samodzielnie. Pytanie jak.
Poniżej, na przykładach poszczególnych etapów współpracy z konsultantką ślubną postaram się Was przekonać, że pomoc profesjonalisty ma sens.

1. Opracowanie i kontrola nad budżetem.
Każda z Was wie, jaką kwotę może przeznaczyć na organizację wesela. Czasem jest to konkretna suma, czasami tylko przybliżona. Niestety brak odpowiednio skonstruowanego budżetu, nieznajomość cen za poszczególne usługi i nieprawidłowa kontrola nad wydawanymi pieniędzmi może sprawić, że finalnie przekroczymy zakładaną kwotę nawet o 50%! Jak? Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś już na finale organizacji, ślub za kilka dni. Nagle zdajesz sobie sprawę, że zupełnie zapomniałaś, powiedzmy o dekoracji sali. Obdzwaniasz wszystkie możliwe firmy przedstawiając sytuację, w końcu w jednej z nich informują Cię, że co prawda mają zajęty dany termin, ale postarają się Ci pomóc. Tyle że za dodatkową opłatą. Oczywiście godzisz się bez mrugnięcia okiem. Albo inna sytuacja - prowadzisz zeszyt, w którym wszystko zapisujesz, podliczasz dotychczasowe wydatki, wydaje Ci się że wszystko masz pod kontrolą. I nagle, na półmetku przygotowań okazuje się, że właśnie przekroczyłaś założony budżet. A wciąż nie zakupiliście garnituru dla Pana Młodego, nie zamówiliście tortu, samochodu i jeszcze tysiąca innych rzeczy. Co w tych sytuacjach zrobiłby wedding planner? Wogóle do nich nie dopuścił, ponieważ już na początku ustalilibyście harmonogram pracy i wydatków. Ponadto wskazałby Ci takie rozwiązania, które pozwoliłyby Ci zamknąć się w określonej kwocie. Oczywiście dopuszczalna byłaby jej modyfikacja, spowodowana na przykład zmianą Twojego zdania co do wyboru atrakcji, jednak dzięki pełnej kontroli konsultantki nad finansami, miałabyś zawsze pełną świadomość co do jej końcowej wartości.

2. Przedstawienie ofert sprawdzonych podwykonawców
W dzisiejszych czasach znalezienie fotografa, kamerzysty czy florystki jest wydawałoby się banalnie łatwe. Wystarczy wpisać poszukiwaną frazę w wyszukiwarce i zostaniemy wręcz zalani falą ofert. O grupach na fb nawet nie wspomnę. Ale czy na pewno? Ponownie poproszę Cię o wyobrażenie sobie pewnych sytuacji. Załóżmy, że zatrudniłaś fotografa. Miał świetne zdjęcia na stronie, na spotkaniu wydał się miły i kompetentny. W dzień ślubu jesteś z nim umówiona na uwiecznienie Twoich przygotowań, ktoś puka do drzwi, otwierasz.... i pytasz "a kim ty jesteś?" Okazuje się bowiem, że przed drzwiami stoi zupełnie obcy człowiek z aparatem w ręku, ponieważ Twój idealny fotograf zabukował sobie na ren dzień kilka wesel, na Twoje więc przysłał pracownika. To częsta praktyka. Niestety w takiej sytuacji niewiele już można zrobić, pozostaje mieć nadzieję, że zdjęcia będą ładne. Czasami jednak nie są, i pamiątka na całe życie jest jedną wielką katastrofą. Kolejny przykład? Zespół weselny, który tak świetnie brzmiał na Youtube już o północy zaczyna fałszować, a jego wokalista przestaje mieć kontakt ze światem. Dlaczego? Bo wypili już trzy butelki wódki. Nie postawiłaś alkoholu na stole dla zespołu? Mogą być oburzeni tym faktem i przez to zepsuć Ci przyjęcie. Uwierz mi takie sytuacje się zdarzają. Dzięki pomocy wedding plannerki możesz uniknąć takich niespodzianek, ponieważ poleci Ci tylko tych najlepszych, wykonujących swoją pracę najlepiej jak potrafią. Spowodowane jest to pewnego rodzaju zależnością pomiędzy nimi : konsultant proponując Ci danego usługodawcę niejako bierze za niego odpowiedzialność, dla podwykonawcy zaś konsultant nie jest jednorazowym klientem, jak Ty, ale stałym współpracownikiem, dającym mu zlecenia i mającym możliwość zepsuć mu opinię w środowisku.

3. Fachowe doradztwo, stały kontakt i funkcja "osobistej sekretarki"
W trakcie samodzielnej organizacji wesela napotkasz na swej drodze wiele kwestii formalnych, technicznych i prawnych. Należą do nich między innymi wiedza kiedy i jakie dokumenty należy złożyć w USC, gdzie odbyć nauki przedmałżeńskie, sprawdzenie, czy wymarzona sala weselna posiada zadowalającą akustykę i czy jest w stanie zapewnić Twojemu zespołowi odpowiednią ilość prądu. Ponadto podpiszesz co najmniej kilka umów z podwykonawcami. Jeśli będą one nieprawidłowo skonstruowane możesz narazić się na nieprzyjemne niespodzianki ze strony usługodawców. Jeśli niespecjalnie orientujesz się w powyższych aspektach, pozostaw te zadania swojej konsultantce.
Zaplanowanie i zorganizowanie ślubu wymaga czasu. Zwykle jest to kilka do kilkunastu miesięcy. W tym czasie co rusz będziesz powracać myślami do wymarzonego dnia, a to wiąże się z emocjami. Niekiedy bardzo skrajnymi. Możesz być pewna, że nawet współpracując z wedding plannerką dopadną Cię czarne myśli i obawy. Na szczęście konsultantki ślubne są zwykle dostępne przez cały dzień ( z wyjątkiem spotkań i uroczystości), dlatego śmiało możesz dzwonić i na bieżąco rozwiewać swoje wątpliwości, albo zwyczajnie się wygadać. W trakcie współpracy przyjdzie Wam wiele razy się spotkać i kilkadziesiąt razy rozmawiać przez telefon, dzięki czemu stworzycie więź, która nierzadko przeradza się w przyjaźń, a komu można się lepiej wygadać jak nie przyjaciółce?
I ostatnia kwestia - prywatna sekretarka. Najczęściej klientami agencji ślubnych są osoby zapracowane. Natłok obowiązków w połączeniu z organizacją ślubu sprawia, że czasami zapominają o spotkaniu z florystką, umówionej wizycie u fryzjerki w celu wykonania próbnej fryzury czy zapłacie zaliczki kamerzyście. Mając u swego boku wedding plannerkę można uniknąć takich sytuacji, ponieważ zawsze przypomni o ważnych kwestiach, stąd właśnie moje określenie "prywatna sekretarka" :-)

4. Stworzenie scenariusza i koordynacja dnia ślubu
To najważniejszy moment współpracy. Uwieńczenie wielu miesięcy przygotowań i pracy. Dzień Twojego ślubu. Dlaczego obecność konsultantki jest taka ważna? Wyobraź sobie że jej nie ma, wszystko zorganizowałaś sama. Od samego rana jesteś kłębkiem nerwów, w końcu za kilka godzin będziesz mężatką. Zastanawiasz się, czy dekoracje w kościele będą wyglądać tak, jak sobie tego zażyczyłaś. Nie masz kogo poprosić o sprawdzenie tej kwestii, bo świadkowa właśnie jest u fryzjerki a mama maluje paznokcie. Wysłałabyś narzeczonego, ale on się zupełnie na tym nie zna.... pozostaje wierzyć, że wszystko będzie ok. Nadchodzi Twoja godzina wizyty u fryzjera, pojawiasz się na miejscu o czasie, ale niestety świadkowa jeszcze nie jest gotowa. Masz już kilkanaście minut spóźnienia a przecież jeszcze makijaż. Cała w nerwach siadasz na fotel. Ok, przebrnełaś, makijaż też już za Tobą, teraz zakładanie sukni. Musisz się pospieszyć, bo fotograf już czeka. Nagle okazuje się, że ta się nie dopina. Przytyłaś? Nie, po prostu się zgrzałaś, to normalne. Trzęsącymi się rękami próbujesz dopiąć suknię. Masz ochotę krzyczeć, ale robi Ci się słabo. Musisz na chwilę usiąść. Do ceremonii już tylko 30 minut, więc na szybko pozujesz ze skwaszoną miną do zdjęć, przecież jeszcze błogosławieństwo. Ale zaraz, gdzie jest mama? Będzie za 10 minut, bo po drodze od makijażystki napotkała korek na drodze... Ok, już jest, więc szybko klękacie, rodzice skracają swoje wypowiedzi do minimum, bo spóźnicie się do kościoła. Kiedy w końcu do niego docieracie rzucasz okiem na rozstawione dekoracje. Wszystko zgodnie z umową. Ale co to? Twój wymarzony biały dywan jest pełen błota i odcisków butów. No tak, przecież 20 minut temu troszkę pokropiło. Tylko dlaczego goście musieli po nim przejść?!
To tylko kilka sytuacji, które mogą Cię spotkać w dniu ślubu. Zastanów się teraz, czy są Ci one potrzebne? Czy sam fakt, że za chwilę oficjalnie staniesz się mężatką nie jest już sam w sobie wystarczająco stresujący? Po co więc dokładać sobie dodatkowych nerwów? Jakby powyższa historia wyglądała, gdyby uczestniczył w niej wedding planner? Otóż chwilę po zakończeniu ustawiania dekoracji w kościele miałabyś informację, że wszystko jest w porządku, ponieważ byłby tam na miejscu, aby to skontrolować. U fryzjerki spokojnie poczekałabyś na swoją kolej, ponieważ miałabyś świadomość, że konsultantka wiedząc, że włosy świadkowej są wyjątkowo gęste, przewidziała na jej fryzurę kilka minut więcej niż określiła to fryzjerka. Podobnie z zakładaniem sukni. W scenariuszu uwzględniła sytuację z jej niedopinaniem się, dlatego mogłaś na spokojnie zrobić sobie kilka minut przerwy. W tym czasie dbałaby rownież o Twój dobry nastrój starając się zminimalizować odczuwany stres przed powiedzeniem sakramentalnego "tak". Sytuacja z mamą wogóle nie doszłaby do skutku, ponieważ ta już dawno byłaby w domu. A dywan? W momencie wchodzenia gości do kościoła stałaby przy wejściu prosząc ich o wchodzienie do ławek od zewnętrznej strony.

I tak co najmniej do oczepin. Ciągle czuwałaby nad ustalonym scenariuszem oraz rozwiązywałaby zaistniałe sytuacje kryzysowe. Czyż sytuacja numer dwa nie jest o niebo lepsza z perspektywy Twojej jako panny młodej? Najwiekszym plusem tej usługi jest fakt, że nie musisz zatrudniać wedding plannerki na całą organizację, a jedynie na samą koordynację przygotowanej przez Ciebie uroczystości.

5. Oszczędności, oszczędności
Najważniejszą oszczędnością przy posiadaniu u swego boku konsultantki jest oszczędność czasu, co w dzisiejszym zagonionym świecie jest nieocenione. Nie musisz spędzać kilkudziesięciu godzin przed ekranem minitora, aby znaleźć podwykonawców, czy kolejnych kilkudziesięciu na objazd wszystkich sal w regionie. Wystarczy, że przedstawisz jej swoją wizję idealnego ślubu, a ona dobierze odpowiednie dla niego składniki, zawsze obiektywnie przedstawiając trzy różne, abyś mogła dokonać wyboru samodzielnie. Pomyśl ile zostaje Ci czasu, który możesz spędzić na przykład ze swoim ukochanym. Dodatkowo dzięki wsparciu profesjonalisty minimalizujesz stres przedślubny do niezbędnego minimum. Oszczędzasz więc nerwy i zdrowie, które również jest na wagę złota. Na koniec, wbrew obiegowej opinii, że zatrudnienie konsultantki ślubnej to dodatkowy wydatek, śmiem stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie - z jej pomocą możecie zaoszczędzić pieniądze. Już wspominałam na początku, że dzięki jej wiedzy możecie uratować sporo gotówki, dodatkowo często zdaża się, że współpracując z podwykonawcami ma u nich wypraciwane rabaty, których Wy, jako jednorazowy klient nie uzyskacie. Ponadto, z jej pomocą unikniecie takich sytuacji, które uwierzcie mają miejsce, jak na przykład zmiana ceny za tzw. talerzyk na weselu na wyższą chwilę przed przyjęciem.

Troszkę się rozpisałam, mam nadzieję, że przebrnęłyście do końca. Uważam jednak że temat jest ważny, i wierzę, że dzięki temu tekstowi zrozumiecie, że konsultantka ślubna nie jest taka zła, a skorzystanie z jej usług to nie fanaberia a profesjonalne podejście do tematu wlasnego ślubu i wesela.

Jesteś zainteresowana/ny współpracą?  Napisz do mnie w celu uzyskania większej ilości informacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz otrzymywać więcej informacji i być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.